Сучасне устаткування до АЗС
Устаткування для АЗС умовно можна поділити на дві групи: основне та додаткове. Основне використовується безпосередньо в процесі прийому, зберігання та відпуску пального: це паливороздавальні колонки, ємності для зберігання нафтопродуктів, сполучні труби. На ринку України можна знайти обладнання від застарілого до найсучаснішого.
Резервуари для зберігання палива за межами міст можуть виконуватися як підземні, так і надземні. Але вибір на користь підземних визначається насамперед їх функціональними якостями. У них простіше та безпечніше зберігати паливо, на його щільність не впливатиме температура зовнішнього повітря, оскільки температура ґрунту приблизно однакова протягом усього року. Щоправда, спорудження підземного сховища обійдеться, зрозуміло, дорожче за надземне, особливо, якщо підземні води знаходяться досить близько. Тоді знадобиться пристрій «подушки» з бетону та металу. Самі ємності найчастіше виконуються із металу, але майбутнє за пластиком – він легкий, міцний, але недешевий.
З пластику виконуються трубопроводи, які подають паливо до паливороздавальних колонок. Воно, при цьому, може подаватися за допомогою або напірної або всмоктувальної системи. У першому випадку насоси розташовуються в резервуарі, у другому – в колонках. Всмоктувальна система передбачає пристрій окремої траси трубопроводів на кожну колонку, а при напірній системі від одного трубопроводу через Т-подібне з’єднання підключаються колонки. Цей спосіб передбачає меншу довжину трас, а оскільки траси не повинні перетинатися, то при чотирьох і більше колонках на АЗС обов’язково влаштовується напірна система.
І резервуари, і трубопроводи повинні виконуватись у два шари для більшої надійності.
Касові апарати, що встановлюються на АЗС, можуть забезпечувати різну функціональність: роботи з різними видами платежів, автоматична система вимірювання витрат палива, передача даних до центрального офісу.
Серед сучасних систем та пристроїв, якими може бути обладнана АЗС, слід назвати такі: система контролю міжстінного простору в резервуарах, яка при падінні тиску в ємностях та міжстінному просторі трубопроводів подає сигнал про поломку; фільтри-сепаратори, що не допускають проникнення пластової води в резервуар та очищають паливо від механічних домішок; система рекуперації парів на зливі; морозостійкі паливороздавальні рукави та роздавальні крани; сучасні системи вимірювання рівня палива з автоматичним калібруванням. Крім того, АЗС та автозаправні комплекси можуть бути обладнані системами відеоспостереження, автоматизації інженерного обладнання, тобто вентиляції, кондиціювання, керування освітленням.
Будь-яке обладнання потребує періодичного обслуговування, тому при придбанні цікавтеся не лише термінами та умовами гарантії, а й можливостями компанії щодо їх забезпечення.